Zachwyca pięknymi widokami i ciekawymi trasami turystycznymi, dzięki czemu staje się wymarzoną krainą dla osób lubiących aktywny wypoczynek na łonie natury. Beskid Niski to również cenne zabytki i atrakcje, dzięki którym w czasie wycieczki po tej części kraju można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat historii i kultury regionu. Co warto zobaczyć?
Śladami Łemków przez Beskid Niski
Beskid Niski to przede wszystkim dawna Łemkowszczyzna – ziemia, dla której połowa XX wieku okazała się wyjątkowo okrutnym okresem. Walki polsko-ukraińskie oraz akcja „Wisła” sprawiły, że wiele wsi leżących na terenie Beskidu Niskiego opustoszało – podobnie zresztą jak w sąsiednich Bieszczadach. Pozostały po nich cerkwie, które albo niszczały, albo były przemieniane w świątynie rzymskokatolickie. Z beskidzkich dolin zniknęły łemkowskie chyże, Z czasem Łemkowie zaczęli wracać w swe rodzinne strony, dzięki czemu znów można tu podziwiać cerkwie służące greckim katolikom.
Gdzie można ujrzeć najpiękniejsze cerkwie łemkowskie? W dolinach Ropy i Sękówki. Jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury jest tu cerkiew w Kwiatoni, pięknie prezentują się też cerkwie w Owczarach, Hańczowej oraz w Uściu Gorlickim. Warto przyjrzeć się też niektórym cerkwiom w miejscowościach leżących nad Wisłoką, w gronie których wyróżniają się zabytki w Kotani i Krempnej. Piękne cerkwie czekają też na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, w malowniczej dolinie Osławy. Tu z pewnością warto zajrzeć do Komańczy oraz Rzepedzi, wielkim powodzeniem cieszy się tu również cerkiew w Turzańsku, mogąca się pochwalić wpisem na listę UNESCO.
W połomkowskich wsiach nie brak też kamiennych krzyży. Część z nich stoi przy polnych drogach, nie brak ich też na cmentarzach. Szczególnie ciekawe pod tym względem są okolice Bartnego, które swego czasu było bardzo ważnym ośrodkiem kamieniarstwa. W rejonie Bartnego oraz Gładyszowa można jeszcze dostrzec dawne chyże – łemkowskie chaty, które swego czasu dominowały w zabudowie tutejszych wsi. Kto chce poznać kulturę Łemków, ten może zajrzeć do Zdyni, znanej z organizacji tak ważnego wydarzenia, jakim jest „Łemkowska Watra” oraz do Zyndranowej, w której czeka ciekawy skansen, założony przez pana Teodora (Fedora) Gocza. Z ciekawymi muzeami poświęconymi Łemkom można się też spotkać Bielance oraz Olchowcu.
Co jeszcze warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?
Beskid Niski to nie tylko cerkwie, ale i pamiątki z czasów I wojny światowej. Nie brak tu cmentarzy, które przypominają o bitwie gorlickiej – wyjątkowo krwawym starciu, do którego doszło tu w 1915 roku. Część nekropolii znajduje się w tutejszych wsiach, część na górskich zboczach. Każda zasługuje na uwagę, gdyż przypomina o wyjątkowo trudnych czasach i licznych ofiarach wojny. Gorlice, Małastów, Sękowa – oto wybrane miejscowości, które warto odwiedzić. Dla miłośników pięknej architektury nie lada gratką okażą się tak ciekawe miasta, jak Grybów i Gorlice, wielkie wrażenie może też zrobić Dukla. Dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek na łonie natury, nie lada gratką będą wycieczki po Magurskim Parku Narodowym, znanym z pięknych lasów oraz bogatego świata zwierząt.
Beskid Niski to wyjątkowa kraina, a wędrówki po tutejszych górach i dolinach mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Tu na nudę nie można narzekać, podobnie jak na brak pięknych widoków i cennych zabytków.